Pozinkované plechy

v systémoch DEKMETAL

Charakteristika materiálu:

Žiarovo pozinkované plechy sú vrstveným materiálom, v ktorom sa optimálne vlastnosti ocele (viď fyzikálne parametre) spájajú s ochranným účinkom zinkovej vrstvy proti korózii. Žiarovo pozinkovaná oceľ sa vyrába kontinuálnym spôsobom. Oceľový plech valcovaný za studena je ako základný materiál priebežne čistený, žiahaný a v roztavenom zinkovom kúpeli pozinkovaný. Obojstranný nános zinku má nastavenú hrúbku pomocou tryskového stierania.

Povrchové úpravy

Gramáž zinkovej vrstvy pri žiarovo pozinkovaných plechoch sa pohybuje v rozsahu 60-450 g/m2 vždy obojstranne. Hodnota gramáže je uvedená v názve materiálu – napr. DX51D + Z275 je plech s oceľou DX51D (pozri fyzikálne parametre) a zinkovou vrstvou gramáže 275 g/m2. Hrúbka zinkovej vrstvy je v rozsahu 10 – 25 µm. V priebehu tuhnutia zinku sa vytvára typická štruktúra povrchu – tzv. zinkové kvety. Veľkosť zinkových kvetov je možné riadiť cieleným ovplyvňovaním tuhnúcej vrstvy zinku, prípadne chemického zloženia zinkového kúpeľa. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť povrch bez zinkových kvetov, rovnako ako povrchy s rôznymi zinkovými kvetmi. Bežné zinkové kvety toto prevedenie sa získa pri neovplyvňovaní tuhnutia zinkového povlaku.

Malé zinkové kvety

Zámerným ovplyvňovaním zinkovej vrstvy počas tuhnutia sa vytvorí veľké množstvo malých zinkových kvetov. Tým sa dosiahne povrch rovnomerného vzhľadu.

Dodatočné valcovanie

Touto dodatočnou úpravou sú zinkové kvety v ich najvyššej vrstve zarovnané. Týmto spôsobom sa dosiahne rovnomerný šedý, matný povrch. Ďalšou povrchovou úpravou sú plastové vrstvy. Vzhľadom na to, že žiarovo zinkované oceľové plechy, doplnené plastovými vrstvami, sú najviac používaným materiálom v systéme DEKMETAL, sú ich vlastnosti a parametre popísané v samostatnej časti Plechy s organickým povlakom.

Spracovateľnosť

Spájanie

Klasické spôsoby spájania, ako je nitovanie, spájanie skrutkami, vrúbkovanie, obrubovanie a pod. je možné bez problémov používať, pretože týmito spôsobmi nie je ohrozený ochranný účinok zinku proti korózii. Pri spájaní s inými kovmi je nutné prihliadať na to, že pri vzniku elektrochemického článku vzniká nebezpečenstvo kontaktnej korózie.

Zváranie

Bežné spôsoby tavného zvárania je možné používať aj pri pozinkovaných plechoch. Nevýhodou je tu však porušenie zinkovej vrstvy v mieste zvaru. Preto sa odporúča vykonať dodatočnú ochranu zinkovým náterom. Na zváranie sa skôr odporúča odporové zváranie, pri ktorom zostáva ochrana proti korózii do značnej miery zachovaná.

Životnosť a korózia

Ochranné parametre zinkovej vrstvy

Na povrchu zinku sa tvorí už po krátkom čase pôsobením vlhkosti šedá, silne priľnavá vrstva z oxidačných produktov zinku – zinková patina. Tento povlak je na vonkajšej strane trvalo odbúravaný a súčasne je zo zinku pod ním doplňovaný. Doba trvania tejto ochrany je teda závislá na hrúbke zinkovej vrstvy a parametroch vonkajšieho prostredia.

Biela hrdza

Biela hrdza je bielym, nežiaducim, objemným a zle priľnavým produktom korózie zinku. Môže vznikať v dôsledku nepriaznivých podmienok pri doprave a skladovaní; napríklad pri väčších rozdieloch teploty. Kapilárnym účinkom pri tesne na sebe ležiacich plechoch preniká kondenzovaná voda hlboko do stohu plechov alebo zvitkov. Pritom vzniká zinková patina, ale v dôsledku nedostatočného privádzania vzduchu sa nemôže odparovať voda. Týmto dochádza veľmi rýchlo k odbúravaniu tejto patinovej vrstvy a vzniku bielej hrdze. Menšie množstvo bielej hrdze má na ochranu proti korózii malý vplyv. Pre svoj nápadný vzhľad je však nežiaduce. Pre zabránenie poškodeniu povrchu bielou hrdzou počas dopravy a skladovania môže byť oceľový pás zinkovaný ponorom pasivovaný chromátovaním alebo môže byť dodaný v naolejovanom stave.

Katodická ochrana

Katodická ochrana je ochranný mechanizmus zinkovej vrstvy, ktorý spočíva na schopnosti presunu iónov zinku na poškodenú časť oceľového plechu. Pôsobením dažďovej vody, kondenzátu a iných elektrolytov sa medzi dvoma rôznymi kovmi tvorí galvanický článok. Vznikne tu rozdiel napätia a menej ušľachtilý kov (zinok) prechádza ako anóda do roztoku. To znamená, že zinok sa vzhľadom na normálny potenciál chová ako spotrebovávaná anóda a chráni tak základný materiál.

Fyzikálne parametre

Z hľadiska požiadaviek na použitie oceľových plechov v systémoch DEKMETAL sa na popis a fyzikálne parametre ocele používajú dva typy ocele a príslušné normy (ČSN EN 10346, ČSN EN 10143).

Ďalšie naše materiály:

Pre bližšie informácie kliknite na požadovaný materiál.

Materiál prisma TATA STEEL so zárukami confidex

PRISMA

Unikátna voľba s garanciami CONFIDEX a zárukou až do 40 rokov.

Plechy s organickým povlakom DEKMETAL pre prevetrávané fasády

Plechy s organickým povlakom

Pozinkované a hliníkové plechy, kontinuálne potiahnuté organickým povlakom.

Hliníkové plechy pre predsadené fasádne systémy

Hliníkové plechy

Plechy vyrobené z hliníka.

Titánzinkový materiál pre plechové fasády

Titán-zinkové plechy

Zinkové plechy s prímesou medi a titánu.

Medené plechy pre fasádu

Medené plechy

Plechy vyrobené z medi.

Corten

Poveternostne odolná oceľ

Napíšte nám

Vyplňte prosím kontaktný formulár a radi vám odpovieme na vaše otázky.